KOMPLEKSNA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA ZA PROJEKTOVANJE HIDROTEHNIČKIH OBJEKATA

DOI – https://doi.org/10.46793/Vodoprivreda56.5-6.153B
Ključne reči – brana, akumulacija, tunel, geološka istraživanja, istražna bušotina

REZIME
Za pravilno određivanje uslova gradnje i korišćenja elektroenergetskih hidrotehničkih objekata, potrebno je sprovesti sistematska istraživanja geoloških karakteristika terena na kojem se objekat postavlja. Ova istraživanja obuhvataju raznovrsne aspekte, uključujući geomorfologiju, litostratigrafiju, strukturnu geologiju, seizmologiju, hidrogeologiju, fizičko-mehanička svojstva i drugo, kao i matematičko modeliranje interakcije objekta sa geološkim okruženjem. Glavni cilj ovih istraživanja je prikupljanje svih relevantnih podataka o svojstvima geološkog medija, koji su ključni za odabir optimalnih tehničkih rešenja.

S obzirom na složenost ove teme, uputstva ovog rada ne teže da pruže precizna rešenja za svaki pojedinačni slučaj, već su usmerena na davanje dodatnih informacija i iskustava za Naručioca, Projektanta i Izvođača istražnih radova.

Uzimajući u obzir sve aspekte i kompleksnost problematike, koja zavisi od geoloških uslova, karakteristika objekta i faze projektovanja, svaki konkretan slučaj rešava se izradom i kontrolom Projekta istraživanja, koji prethodi svim fazama istraživanja i projektovanja. Rezultati geoloških istraživanja i zaključci proizašli iz njih predstavljaju se u jedinstvenom Elaboratu o rezultatima istraživanja, koji, u skladu sa zakonskim propisima, čini deo projektne dokumentacije objekta.
Pod “geološkim istraživanjima za potrebe projektovanja hidrotehničkih objekata”, koja su tema ovog rada, podrazumevaju se složena istraživanja sastava, svojstava i stanja geološke sredine pre, tokom i nakon izgradnje hidrotehničkog objekta, uključujući prognozu i kontrolu njenog ponašanja u interakciji sa objektom.

Ovo je konkretan doprinos sistematizaciji geoloških istraživanja za potrebe inženjerskih odnosno hidrotehničkih objekata što u ovom slučaju konkretno znači brana, akumulacija i pratećih objekata.

Autor: Dr Vladimir Beličević, dipl.inž.geol.

PREUZMITE PUN TEKST

LITERATURA

[1] GRUPA AUTORA: Uputstvo za izvođenje i projektovanje geoloških istraživanja za potrebe projektovanja hidrotehničkih objekata, ENERGO-PROJEKT – Hidroinženjering a.d., Beograd, 1992
[2] GRUPA AUTORA: Arhiva projektne dokumentacije ENERGOPROJEKT – Hidroinženjering a.d., Beograd 1982-2024